Bu konuyla ilgili okumalarımı yaparken, David Klaasen adlı bir yazarın Hayır Demenin Püf Noktaları adlı bir yazısına denk geldim. Yazı hakkaten çok güzel yazılmış, hayır demeyi direkt bitirmekten ziyade (ki böylesi çok daha zor olurdu kesin olun) daha da kolaylaştıran bir yol tavsiye eden ve yararlı bir yazı. Ben de oturup yazsaydım buna yakın bir şeyler yazardım diye düşünüp, onun da izniyle yazıyı Türkçeye çevirmek istedim.

İşte David Klaasenin kaleminden, 10 maddede daha rahat hayır deme rehberi:

1 - Öncelikle her yardım talebine evet demek zorunda olmadığınızı yüksek sesle tekrarlayarak başlayalım.

2 - Çoğu zaman Hayır yada Yapamam kelimesini kullanmak sizi zorlayabilir. O yüzden direkt olarak Hayır / Yapamam demek yerine, Pek mümkün gözükmüyor / Yapabilecek durumda değilim biçimı yumuşatılmış fakat aynı sonuca giden kelimeler kullanmaya çalışın.

3 - Hayır diyerek karşıdaki insanı değil, onun talebini reddediyorsunuz, bunu unutmayın. Vicdan yapmanıza gerek yok.

4 - Bazı insanlar sizin hayır cevabınıza alınganlık gösterebilir, ancak bu konuda meydana getirecek bir şeyiniz yok.

 Bu onların problemi. Fakat dikkat! Eğer yardıma ayıracak zamanınız olmadığı biçimde evet yapabilirim deyip daha sonra işi tamamlayamazsanız bu sefer sorun sizin olur.

5 - Çoğumuz kendimizi gelen teklife çok hızlı cevap verme baskısında hissettiğimiz için Evet diyoruz.

Oysa birazcık düşünsek bunun mümkün olmadığını bileceğiz. O yüzden, sizden bir şey istendiğinde hemen yanıt vermeyin, Şu an uygun değilim, mevzuyla ilgili sana dönsem olur mu? Biçimı zaman kazanmıştırrıcı cümleler kurun.

6 - Eğer direkt olarak Hayır demeye zorlanıyorsanız, Hayırdan sonrasında sebepler sıralayarak elinizi kuvvetlendirebilirsiniz. Hayır, sana yardımcı olamam çünkü elimdeki işi 2 saat içinde bitirmem gerekiyor! Gibi.

7 - Empati yaparak da Hayır demenin size verdiği rahatsızlığı en aza indirebilirsiniz. Desteğe ihtiyacın var şeklinde gözüküyor gerçekten ama şu an inan yardımcı olacak durumda değilim. Gibi.

8 - Hayır cevabından sonrasında mevzuyu uzatmayın. Bir kaç sebep sıralarsanız amenna, ancak mevzuyu uzatıp niçin yardımcı olamadığınızı uzun uzadıya anlatırsanız, samimiyetiniz ve niyetiniz sorgulanabilir.

9 - Eğer karşı taraf yardımcı olmanız mevzusunda ısrar ederse kibar bir halde dişinizi gösterebilirsiniz. Israr ediyorsun ama inan yardımcı olabilecek durumda değilim ve şu an işime dönmem gerekiyor biçimı bir kapanış cümlesi kullanabilirsiniz.

10 - kimi zaman de, bu şekilde bir ortamdan bilerek ve isteyerek uzaklaşmak en mantıklı yol olabilir. Sürekli yardım isteyen birilerinin olduğu bir ortama girmeyerek, ondan uzakta çalışarak hayır demenin zorluğundan kurtulabilirsiniz.

Sizin hayır demekle ilgili problemleriniz var mı? Yoksa siz kolayca hayır diyebilen şanslı azcaınlıktan mısınız? Hayır demek için kullandığınız taktikler ve bu konu ile alakalı fikirlerinizi lütfen aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşın. Başarılar!