Topuklular fazlası bayanın ayakkabı dolabında zaruri bir aksesuardır. Güzel bir elbise ile topuklu giymek her bayanın vazgeçemediği hobisidir. Ama kadınların birfazlası ayaklarındaki acıya katlanarak geçici bir sevinç yaşamayı tercih ediyor. Topuklu ayakkabı kullanan kadınların fazlası genelde bel, sırt ve ayak ağrılarından şikayet eder. Buna karşın doğru seçimle daha kullanmak olası ve daha tercih edilebilir duruma getirilebilir. Yani topuklu ayakkabıların nasıl giyilmesi gerektiğine dair püf noktaları bilen kadınlar acı veren bu hali sevinç veren keyfe dönüştürebilir.

Topuklu ayakkabı seven her bayanın asırlardır sorduğu sorular var: İnce topuk mu kalın topuk mu? Topuklu ayakkabı ile rahat etmek amacıyla nelere ilgi etmek gerekir? Rahat topuklu ayakkabı nasıl seçilir? Bu soruların her birinin cevapları var!

Rahat Topuklu Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Topuklu ayakkabılar bir bayanın en iyi dostu olabilir. Kadınların daha uzun boylu ve ince görünmesini sağlar. Bu hal bayanlara itimat verir. Fakat yüksek topuklularla yürümek, bilhassa buna alışkın olmayan kadınlar amacıyla zor olabilir. Bunun amacıyla rahat topuklu ayakkabı nasıl seçilir sorusunun cevabını bulmak gerekiyor. Yüksek topuklularla korkusuzca ve podyum modeli gibi yürümek istiyorsanız rahat bir topuklu seçmelisiniz!

Topuklu ayakkabıda ayağın ağrımaması amacıyla ilgi edilmesi gereken mühim noktalar var. Ayak yapısına göre topuklu ayakkabı seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Ağrısız ve rahat topuklu ayakkabı seçmek amacıyla şu öneriler de işinize yarayacaktır;

Ayak yapınızı doğru belirleme edin: En doğru topuklu ayakkabı amacıyla her şeyden evvelce ayak yapısının doğru belirleme edilmesi gerekiyor. Ayağınızın yapısı, tam numarası ayakkabı seçiminde çok mühimdir. Küçük numaralı ayakkabı kadar büyük numaralı ayakkabı da ayaklara zarar verebilir. Bu sebeple örnek olarak taraklı ayaklar amacıyla geniş ayakkabılar tercih etmek gerekir.

Kalın topuklu ayakkabı tercih edin: Topuklu ayakkabı seçiminde her vakit ince topuk mu kalın topuk mu sorusu akla gelir. Kalın topuklu ayakkabılar, denge ve tabandan gelen basınç yönünden daha rahat kullanım sağlar. Öne yüklenme yönünden da daha rahattır. İnce topuklu ayakkabılar ise, denge yönünden sıksık tetikte olmayı gerektirir. Bu hal yürürken rahatsızlık verir.

Platform ayakkabılar en rahat modellerdir: Platform ayakkabıların topuk boyu ne kadar yüksek olursa olsun, topuğun ön alanı da benzer yükseklikte bulunduğu amacıyla daha alçak bir topuk üzerinde yürüyor olursunuz. Dolayısıyla ayağınız daha az etkilenir, dengeniz bozulmaz.

İdeal topuk boyuna ilgi edin: Topuklu ayakkabılar amacıyla makul topuk boyu 5 ila 6 santimetredir. Bu boyda topukları belirleme edilen ayakkabılar, ayak yapısına da makulsa ağrı ya da acı vermez. Aksine bacak kkatiyenrının gelişmesine yardımcı olur.

Bilekten bantlı ayakkabıları tercih edin: Topuklu ayakkabı konusu ile ilgili deneyimli değilseniz bilekten bantlı topuklularla yürümeniz daha basit olacaktır. Bu tip ayakkabılar, ayaklarınızı korur, kaymayı engel olur ve ekstra destek sağlar. Ayak bileğine bağlandığı amacıyla iyi bir destek verir; natural olarak rahat yürümeyi basitlaştırır.

Burun alanına ilgi edin : Ayakkabılarda topuğun yüksekliği arttıkça ayağın ön alanına oluşturulan baskı da artar. Sivri burunlu ayakkabılar, bu basınç sebebiyle ayağın bir vakit sonra ağrımasına ve acı hissedilmesine yol açar. Bu sebeple sivri burunlu ayakkabılardan ziyade yuvarlak burunlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Kışın topuklu bot ve çizme giyin: Kış aylarında topuklu bot ve çizme giymek daha rahat ve basit bir yürüme sağlar. Bu tür bot ve çizmeler ayağı tam olarak sarar. Genellikle platform topuklar ayağı daha iyi kavrar. Böylece yürüyüşün rahat olmasına yardımcı olur.

Büyük numara ufak numaradan iyidir: Bir topuklu ayakkabıyı çok beğendiyseniz, alabilmek istiyorsanız ve ayağınıza makul bir numara bulamadıysanız topuklu ayakkabının 1 numara büyük olması ufak bulunduğundan iyidir. Çünkü bilhassa topuklu ayakkabı giyildiğinde ayaklar şişmeye çok meyillidir.

Ayakkabıları akşam alın: Uzmanlar, ayakkabı alırken akşam saatlerinin tercih edilmesini tavsiye ediyor. Akşam saatlerinde ayaklar daha şişmiş olur ve böylelikle topuklu ayakkabı alırken doğru numara ve kalıp seçilebilir. Böylece ayaklara vurmayan ve acı vermeyen doğru bir topuklu ayakkabı seçmiş olursunuz.

Topuklu Ayakkabı İle Rahat Etmek İçin Ne Yapılmalı?

Topuklu ayakkabı ile rahat etmek amacıyla ilgi edilmesi gereken diğer şeyler de var. Topuklu ayakkabılarla en rahat yürüyüşü yakalamak amacıyla şunlara ilgi edilmelidir;

Küçük ismimlar atın: Yüksek topuklularla rahat yürümek amacıyla ufak ve yavaş ismimlar atılmalı; dizler bükülmemelidir. Zaten topuklu ayakkabılar natural olarak ismimları kısaltma eğilimi gösterir. Yani ismimlarınızı büyütmek amacıyla uğraşmazsanız topuklu ayakkabı sizi ufak ismim atmaya yöneltecektir. Topuk ne kadar uzun olursa ismim da o kadar kısa olacaktır.

Topuktan tırnağa yürüyün : Topuklu ayakkabılarla olası bulunduğunca normal yürümeyi hedefleyin. Önce topuğu yere koyun ve parmak uçlarını yavaşça alın. Ardından, kilonuz ayağınızın üstüne yüklendiğinde sanki uç parmaklarınızda yürür gibi ağırlığınızı ileri doğru kaydırın ve bir ileri ismim amacıyla ağırlığınızı ileri doğru itin.

Duruşunuzu geliştirin: Topuklu ayakkabı giymek, ağırlık pozisyonunuzu değiştirir ve makul duruşunuzu korumazsanız telafi etmek amacıyla alt sırt kemerlerinizi kaydırır. Başınızı dik tutan bir parça görünmez ip bulunduğunu hayal edin. Başınız omurganızla aynı hizada olmalı ve çeneniz zemine paralel olmalıdır. Topuklu ile yürürken aşağıya bakmaktan kaçının!

Kollarınızı gevşetin : Omuzlarınızı geriye ve aşağıya kaydırın ve kollarınızı yanlarda gevşetin. Dengeyi sağlamak amacıyla yürürken kollarınızı hafifçe sallayın.

Karın kkatiyenrını içeri çekin: Karın kkatiyenrınızı tutun ve göbek deliğinizi omurganıza doğru içeri çekin. Bu, ayağınızın dikleştirmesine yardımcı olurken, aynı vakitte inceltmenizi de basitlaştırır.

Dizlere ilgi edin : Dizlerinizi hafifçe bükün. Topuklularla yürürken dizlerin katiyen kilitlenmemesi gerekir. Bacaklarınızı birbirine yakın tutun ve yürürken ayak parmaklarınızı direkt olarak öne doğru tutun.

Görünmez çizgide yürüyün : Yüksek topuklu ayakkabılarla yürümenin en makul yöntemlerinden biri de, hayali düz bir çizgi üzerinde yürüdüğünüzü hayal ederek, ipte yürüme eylemini taklit etmektir. Bir ayağın parmakları ileri dönük olarak direkt olarak diğerinin önüne gelmelidir. Bu yürüyüşte ustalaşmak amacıyla biraz basit yapmanız gerekir.

Evin çevresinde deneme yürüyüşü yapın : Topuklularla en rahat ve makul yürüyüşü bulmak amacıyla evinizin çevresinde topuklularla yürüme testleri yapabilirsiniz. Topuklularla insanların arasına çıkmadan evvelce evinizin çevresinde bir gün vakitsince yürüyün. Bu testleri bilhassa yeni aldığınız topuklu ayakkabıyı kullanmak amacıyla yapabilirsiniz. Bu yalnızca topuklu giymeye alışmanızı sağlamakla kalmaz; aynı vakitte tabanları aşındırarak kayganlığını engel olur.

Farklı yüzeylere ilgi edin : Yüksek topuklu ayakkabıları değişik zeminlerde kullanmanız gerekecek. Halılarda, kaldırımda, betonda, çimde, kaygan ve ahşap zeminlerde rahat yürümek amacıyla her tür zemine hazırlıklı olmalısınız.

Merdivenlerden inerken ilgi edin: Topuklularla merdivenlerden aşağı inerken ekstra özen gösterilmelidir. Basamaklardan inerken bütün ayağınızı merdivene yerleştirdiğinizden emin olun. Merdiven korkuluklarından tutunmak daha sıhhatli olacaktır.

Açık havada giymeyi tercih edin: Topuklu ayakkabılarla iç mekanlarda yürümek zor olabilir. YumUşak halı döşemesi, kaygan ahşap yüzeylerle karşılaşabilirsiniz. Bu hal topuklularla yürümenizi on kat daha zor duruma getirebilir.

Moleskin kullanın : Moleskin, ayakkabı ile ayakta acı ya da ağrı veren bölgeler arasında bir bariyer vazifiyeti gören, ince, pamuklu kadife türü bir kumaştır. Topuklu giyildiğinde acı veren ya da ağrıyan bölgeler amacıyla moleksin kullanabilirsiniz.

Silikon destekler kullanın : Yüksek topuklu ayakkabı ile rahat etmek amacıyla silikon destekler kullanabilirsiniz. Ayağın ön alanına yerleştirilen bu destekler, ön taraftaki basıncı bir nebze de olsa azaltır. Böylece kayma yapmayacağı amacıyla daha iyi yürümeye yardımcı olur.

Yedek ayakkabı bulundurun : Topuklu ayakkabı giyilen vakitlarda düz tabanlı rahat bir ayakkabıya gereksinim duyulabilir. Günde 1-2 saatliğine düz tabanlı ayakkabı giyilerek ayağın rahatlaması sağlanabilir. Böylece yine topuklu ayakkabı giyilmesi amacıyla ayaklar dinlendirilmiş olur.

Topuklu Ayakkabı Kullanıyorsanız Bunları Da Bilmelisiniz!

Yürüdüğünüz zemindeki çatlaklar ya da ufak çukurlar problem çıkarabilir. Bu sebeple basılan yere ilgi edilmelidir.
Ayak numaraları her sene değişebilir. Genellikle doğum yapan kadınların ayak numaraları 1 numara büyüyebilir. Ayaklarınızın numarasını ve genişliğini senede bir kez denetim edin.
Her gün topuklu ayakkabı giyiyorsanız vakit vakit ayakkabılarınızı çıkararak, ayak bileklerini ve parmaklarını dinlendirin.
Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra ayaklarınızı gerin ya da hafif masaj yapın. İmkanınız varsa masajı rahatlatıcı ayak krem ya da bitkisel yağlarla yapabilirsiniz.
Jel tabanlık, topuklu kullandığınız vakit içersinde rahatlık verecektir.
Topuklular amacıyla boyunuza ve duruşunuza makul, yönetilebilir bir topuk yüksekliği seçin.
Ayak tarzı düztaban olan kadınlar amacıyla yüksek topuklu ayakkabılar natural olarak daha zordur. Düztaban kadınların topuklularla yürürken rahatsızlık ve ağrı hissetmeleri daha olasıdır.
Yeni topuklu ayakkabıya alışmak ve ayakkabı kalıbının ayak yapısına alışmasını sağlamak amacıyla kısa yürüyüşlere çıkılabilir.