1. Sosyal Yalnızlık sosyal Yalnızlık

toplumsal yalnızlıkta bireyler, içinde bulundukları safha ile uyum sağlayamayarak kendilerini yalnız hissederler. Bir yerden farklı bir yere taşınanlar sosyal yalnızlık yaşayanların durumunu özetleme mevzusunda iyi bir örnek teşkil ediyor. Bulunulan çevreye farklı nedenler dolayısıyla uyum sağlayamayan bireylerde gözlenir.

2. Duygusal Yalnızlık Duygusal Yalnızlık

Duygusal yalnızlık, genel olarak yalnızlık denildiğinde akla gelen ilk tiptir. Çevresinden ve insanlardan duygusal bağlamda zarar görmüş olduğunü hissetmeye başlayan insanlar, duygusal açıdan kendilerini yalnızlığın içine iterler. Zihinsel açıdan bir kaçış mekanizması oluşturan kişilerde duygusal yalnızlık genel olarak; ayrılık, ölüm ve terk edilmeyle beraber başlıyor.

3. Kişisel Yalnızlık Kişisel Yalnızlık

kişinin haiz olduğu karakteristik özellikler nedeniyle yalnız olması mümkündür. Sert ve utangaç kişilerde, kişisel yalnızlığın mevcut olduğu gözlenir. Yalnızlığa mahkûmluk sebebiyle, insanlarla mesajşime geçme konusunda motivasyona haiz olmayan bir tek insanlar, insanlarla bildirişime geçseler bile zarar verici davranış gösterme eğiliminde olurlar.

Bir tek İnsanların sahip Olduğu Avantajlar

Her ne kadar yalnızlık, kötü bir kavram olarak lanse edilse de bireye avantaj sağladığı noktalar da bulunuyor.

Karar Almada huzur

kimseye bağlı olmadan yaşamak demek beraberinde alınan kararların da hür iradeyle, bireysel olarak alınmasını bununla beraber getirmektedir.

Kendine süre Ayırma

etrafında insan bulunmayanlar için, kendine vakit ayırma çok avantajlıdır. Sadece olunsa bile kişisel gelişime zaman ayrılabilir veya herhangi farklı bir halde bireysel olarak ayrılan vakit değerlendirilebilir.

Özgürlüğü hissetmek

yalnız insanoğlu için özgürlüğü duymak depresif de olsa genel itibariyle bir avantajdır. Modern insanın, farklı açılardan özgürlüklerini yitirmesi nedeniyle hesap vermekle yükümlü olduğu insan sayısı da fazladır.

İhanete Uğramamak

sadece insanoğlu, tek başlarına olduklarından dolayı sevgili veya yakın arkadaş ihaneti şeklinde ihanetlerle karşı karşıya kalmadan hayatlarını idame ettirirler.