Kazayağı otu, ıspanakgiller familyasındandır. Kokulu ve otsu bir bitkidir. Yaprakları kaz ayağına benzediğinden bu ismi almıştır. Ana vatanı orta ve kuzey Amerika’nın güneyidir. Zamanla bu bölgeden, papazlar doğrulusunda Avrupa’’ya getirilmiştir. Bağırsaklardaki solucan ve tenyaların atımında etkili olmasından solucanotu, tenyaotu adları ile de bilinmektedir. Ülkemizin çoğu yerinde boş tarlalarda yabani olarak yetişir ancak kültürel üretimi yapılmamaktadır.

Kazayağı otunun yaprakları farklı biçimde sıraya dizilmiştir. Yaprak diziliş biçimi eğrelti otunu andırmaktadır. Alt yaprakları kısa saplı, üst yaprakları sapsız gövdeye oturmuş olup, geniş bir mızrak biçiminde, kenarları kertiklidir. Yaprakları biçim itibariyle çınar ağacı yaprağını da andırmaktadır. Bitki toprak üstünde yüzeyel gelişim gösterir. Her yaprağın dibinden bir dal çıkmaktadır. Bitki yetiştirildiği toprağa göre yeşil, esmer ya da kahverengimsi renkte olabilir. Çiçekleri bitkinin üst kısmındaki yaprak diplerinden çıkan saplar üstünde gerektiğince çok çiçeğin dizilmesi ile oluşmuştur.

kazayağıKazayağı otunun kavurma biçiminde yemeği ve böreği yapılmaktadır. Bunlarla birlikte, yemeklere tat vermesi hedefiyle baharat olarak da kullanılabilir. Toprak üstü aksamından su buharı distilasyonu ile elde edilen uçucu yağı aktarlarda satılmaktadır. Uçucu yağı, eter yağı olarak da bilinmektedir.

Kazayağı uçucu yağı, sıksık ya da yüksek oranda kullanıldığında başta karaciğer olmak üzere başka organlara da zarar verebilir. Aşırı dozda tüketimi kramplar, felç gibi normal olmayan durumlar, hareket bozuklukları, şuursuzluk, tansiyon düşmesi, sinir sistemi bozuklukları gibi normal olmayan durumlar görülmesine niçin olabilir. Bu amaçla kazayağı otunu yemeklerde kullanırken de dikkatli olunmasında yarar vardır.

Kazayağı otunun yararları nelerdir?

* İçeriğinde tespit edilen Oleum chenopodili adı verdiği uçucu yağ bağırsak solucanları, tenyalar ve bağırsak kurtlarını uyuşturarak vücuttan atılmasını sağladığı söylenmektedir.
* Ciltteki tahriş ve çöküntülere karşı kullanılır.
* Antibakteriyel özelliği bedeni mikroplardan korur.
* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
* Yemeklerde kullanıldığında çocukların iştahını açar.
* Sindirim sistemini düzenler.
* Canlılık sağlar, teskin edicidir.
* Saç derisindeki kepeklenmeyi önler.
* Mide ülserini tedavi eder.
* Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
* Mesane taşlarının düşürülmesinde yardımcıdır.