İngiltere’de 1 milyon kadın üstünde 10 sene süresince oluşturulan bir araştırma, mutsuzluk ve gerilimin ömrü kısaltmadığını meydana koydu.

İngiltere’de oluşturulan bir araştırmayla, daha evvelce oluşturulan çoğu incelemenin aksine, mutsuzluğun insan sağlığını, bilhassa kalbi olumsuz etkilemediği ya da kansere neden olmadığı belirlendi.

Sonuçları akademik sıhhat dergisi Lancet’te yayımlanan son incelemeye göre, daha evvelce bu hususta yapılmış incelemeler “ters olguya” bakmadığı amacıyla gerçeği yansıtmıyor. Son araştırmayı yürüten İngiliz ve Avustralyalı bilim insanları, daha evvelceki incelemelerde mutsuz insanların ölüm riskine bakırlırken, esasen hasta olan insanların genelde mutsuz olduklarının gözden kaçırıldığını belirtiyor. ‘Milyon Kadın Araştırması’na katılan yaklaşıkk 1 milyon 60 yaş seviyesi kadından, belirli Aralıklarla sıhhatlarını, sevinç ve gerilim seviyelerini derecelendirmeleri istendi. Fiziksel sıhhat ve sigara gibi faktörler dışarıda bırakıldığında, incelemeye katılanların mutlu ya da mutsuz olmalarının, ölüm riski üstünde bir tesiri olmadığı görüldü.

mutsuzluk Araştırmacılardan Dr. Bette Liu “Hastalık bir insanı mutsuz ediyor, ama mutsuzluk bir insanı hasta etmiyor. Geride kalan 10 seneda, mutsuzluk ve gerilim ile ölüm seviyesi arasında direkt olarak bir bağlantı bulamadık” dedi.

Oxford Üniversitesi’nden Prof. Sir Richard Peto ise, insanların mutsuzluktan dolayı aşırı alkol kullanımı ya da aşırı yemek yemeleri halinde, mutsuzluğun ölüm tehlikesini dolaylı olarak etkileyebileğini ifade etti. Son araştırmayı yapan bilim insanlarına göre, bu hususta toplumda yerleşmiş olan inanç çok sağlam: “İnsanlar mutsuzluk ve gerilimin kalp krizine namacıyla olduğuna inanmaya devam edecektir. Bu bilimsel olarak doğru değil fakat buna inanmak insanların işine geliyor.” Ancak eksperler çocukluk dönemindeki mutsuzlukların daha uzun süreli tesiri olma ihtimalini göz ardı etmiyor. Sonuçları yorumlayan bilim insanları bütün hayat seyrini amacıylae alan incelemeler yapılması gerektiğini, örnek olarak çocukluktaki mutsuzluğun yetişkinlikteki sağlığı etkileyebileceğini belirtiyor.