Tiftik keçisi, Ankara keçisi olarak da bilinir. Ankara’ya has bir keçi türüdür. Ataları, 13. yüzyılda Orta Asya’dan Anadolu’ya göçen Türkler tarafından, Hazar Denizi’nin doğusundan getirilmiştir.

İç Anadolu’nun iklim özelliklerine adapte olmuş ve zaman içinde Ankara’ya özgü bir hayvan olmuştur. Ankara Keçisi Ankara’nın tüm ilçelerinde yetiştirilmekle beraber, en çok ürün alınan ilçeler Ayaş, Beypazarı, Güdül ve Nallıhan’dır. Türkiye haricinde Güney Afrika, Birleşik Devletler, Kanada, Yeni Zelanda, Rusya, Arjantin ve Brezilya’da yetiştirilmektedir.

Türkiye’de en süregelen ikinci ırktır. Ancak sayıları ekonomik nedenlerden ötürü süratle azalmaktadır. Orta Asya kökenli bir ırk bulunduğu kabul edilir. Ufak cüsseli olan ırkta renk genelde beyazdır. Siirt ve Mardin yörelerinde melezlemelerin de etkisiyle siyah, kahverengi ve gri renkli tiftik keçilerine rastlanır.

Boynuzlu olmaları genel bir ırk özelliğidir, ancak boynuzsuz teke ve keçilere de rastlanır. Ergin canlı ağırlık, erkeklerde 35-55 kg, dişilerde 30-40 kg arasında değişmektedir. Esas verimleri olan tiftik (Angora, Mohair), tekstil sanayisi için aranan bir ham maddedir. Tiftik verimleri dişilerde 3-4 kg, erkeklerde 4-6 kg’dır. Tiftik keçileri genelde sağılmazlar.

Sağıldığında bir laktasyon döneminde oğlağın emdiği hariç 25-50 kg’a kadar süt verebilirler. Etleri gevrek ve lezzetli olmasından bilhassa tiftik oğlaklarına talep çokdır. Döl verimleri düşüktür. Oğlaklama seviyesi %80, ikizlik seviyesi %1 kadardır. Geç ilerleyen bir ırktır.

Geçmiş senelerde Türkiye’den Güney Afrika ve ABD gibi ülkelere götürülerek, tiftik verimi ile başka performans özellikleri ıslah yolu ile iyileştirilmiştir.

Yetiştiriciliği dünyada süregelen olarak yapılmaktadır.Türkiye’de ise üretimi ekonomik olmadığı için azalırken, günümüzde gen kaynağını koruma uygulamaları dehemmiyete girmiştir.

Ankara ilindeki Tiftik keçisi adedi 1970′lerdeki sayılarının onda birinin altındadır ve günümüzde koruma hedefli olarak bunların yetiştiricilerine teşvik verilmektedir.

Tiftik keçisiTüyünün tiftik olmasından ötürü, tekstilde gerektiğince çok kullanılmaktadır. Peruk ve Oyuncak yapımında da kullanılır.

Tiftik özellikleri nasıl olmalıdır?

Tiftik İnceliği : İyi tiftik ince olmalıdır. Tiftik kalınlaştıkça niteliği düşer. Genç hayvanlarda tiftik ince ve niteliklidir. Tiftik keçileri yaşça büyüdükçe tiftik kalınlaşır ve nitelik bozulur.

Tiftiğin Uzunluğu : Tiftiğin uzun olması makbuldür. Tiftiğin işlenmesinde tiftiğin uzunluğu büyük ehemmiyet taşır. İşlenmesi kolaylaşır.

Tiftik Kıvrım Sıklığı : Tiftikte kıvrım adedi arttıkça tiftik niteliği o kadar artar. Kıvrımın sık olması tiftiğin inceliğinin bir belirtisidir.

Tiftik Esnekliği : Tiftik telleri esnektir. Tiftikte kıvrım adedi arttıkça esneklikte artar. Tiftiğin dayanıklılığı, esnekliğine bağlıdır.

Tiftikte Parlaklık : İyi Tiftik Parlak olmalıdır. Triko üretiminde parlaklık, incelik ve esneklik ehemmiyetlidir.