Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezi olan yeşil yapraklı sebzeler, dört mevsim sofraları süsler. Yeşillikleri doğru yöntemle yıkamak, iyi muhafaza etmek ve çok yıpratmadan doğramak içerdiği bütün vitaminlerden yararlanabilmek amacıyla önemlidir. Bu sebeple pazardan, manavdan yeşillik alırken, evde saklarken ve yemeklerde, salatalarda kullanırken ilgi edilmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Genellikle maydanoz ve maruz gibi çok narin salata bitkilerinde bir tık daha çok özen göstermek gerekir.

Uzun Süre Saklanabilmesi İçin Nasıl Marullar Tercih Edilmelidir?

Marulların uzun vakit saklanabilmesi amacıyla ilk olarak tam formunda, sıhhatli marullar satın alınmalıdır. Sararmaya başlamış, hafif yumuşamış durumda satılan marulların uzun vakit saklanması olası değildir. Bu sebeple canlı yeşil renkte, çıtır çıtır bir görüntüde olan marulları seçmek gerekir. Piyasalarda marullar ıslatılarak satılmaktadır. Islak marullar canlı göründüğü amacıyla genellikle ilk olarak göze onlar çarpar. Fakat ıslak marulları bir, iki günden uzun vakit saklayabilmek olası olmaz. Yaprakların uçlarından çürümeye ve sararmaya başlar. Bu sebeple imkân varsa kuru marullar satın alınmalıdır. Eğer Piyasa ya da manavdaki bütün marullar ıslaksa eve geldiği zaman bir gazetenin üstünde balkonda ya da cam kenarında kurumaya bırakılmalıdır. Tamamen kuruduğundan emin olunan marullar daha ardından buzdolabında saklanabilir.

Marullar Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

Marulların sıhhatli ve uzun vakitli saklanabilmesi amacıyla ilk olarak kuru olmaları gerekir. Bütün yaprakları kuru olan marullar ağzı kapatılmadan temiz bir poşet içersinde buzdolabında saklanabilir. İki günde bir yarım saat kadar dolaptan ve poşetten çıkarılıp havalandırılırsa marulların daha uzun vakit taze kalması sağlanabilir. Bu şekilde 5-6 gün solmadan yumuşamadan saklanabilir.
Marulların bir hafta ve ya daha uzun vakit saklanması gerekiyorsa; marullar yapraklara ayrılır ve derin bir kapta su içersinde 10 dakika bekletilir. Suyun içersinden çıkarılan marullar yıkanır ve bir kâğıt havlu sayesinde suyu alınır. Tamamen kuruyan marullar iri iri doğranır, bir saklama kabının zeminine kâğıt havlu yerleştirilir ve marullar amacıylae doldurulur. Marullar bittikten sonra üstüne de bir kâğıt havlu serilir ve kapak kapatılır. Bu şekilde 8-10 gün vakitsince marullar taptaze kalır.

Marulları uzun vakit koruyabilmenin bir başka yolu da buzdolabı poşetinde saklamaktır. Öncelik ile marul yaprakları yıkanır, evvel yalın suda sonra sirkeli su içersinde bekletilir. Sirkeli sudan çıkarılan marullar kâğıt havlu ile kurulanır. Bir buzdolabı poşetinin amacıylae kâğıt havlu serilir ve marul yaprakları üstüne düzgün bir şekilde yerleştirilir. Bütün marullar bittikten sonra üstüne de kâğıt havlu serilir ve poşetin amacıylae üflenerek, tamamiyle hava ile dolması sağlanır. Son olarak içi hava dolu poşetin ağzı sıkıca kapatılır ve aşağı yukarı bir ay vakitsince marulların taptaze kalması sağlanır.

Solmuş Marullar Nasıl Canlandırılır?

Solmuş marulları canlandırmak amacıyla derin bir kabın amacıylae soğuk su ve buz doldurulur. Sonrasında solmuş marullar bu suda bir vakit bekletilir ve marulların canlandığı görülür.