Evinizde yer alan bu tüyolar yardımıyla hem vakit hem de paranızdan tasarruf edeceksiniz. Dahası, komşularınız ve bitkilerinizi gören dost ve arkadaşlarınız bahçenizin yeşilliğini kıskanacaklar.

 

İşte bitki yetiştirmeyi sevenler amacıyla altın değerinde olan 10 tüyo şunlardır;

1 Otların kökünü kazıyın

Orchard Care Lady’de yazılanlara göre beyaz şarap sirkesini sprey şişesine koyup, istenmeyen otların üzerine sıkmanız durumunda otlardan kısa vakitde kurtuluyormuşsunuz.

2 Solan çiçekleri yaşama döndürün

Çiçekleriniz ya da bitkileriniz rastgele bir sebepten ötürü solduysa sirke imdadınıza yetişiyor.

Sprey şişesinin amacıylae iki çay kaşığı sirke gerisine de papatya çayı koyun. Solmakta olan çiçeklerinizin üzerine sıkın. Kendilerine geldiklerini göreceksiniz.

3 Düşük ph seven çiçeklerinizi coşturun

Sirkenin otları öldürdüğü ve çiçekleri canlandırdığı gerçeği kulağa biraz garip gelebilir. Bazı çiçekler de düşük ph sever.

100 ml beyaz şarap sirkesini 1 litre suyla karıştırın. Karışımı açelya, ormangülü ve ortancanın üzerine sıkın. Balcony Garden Web, bu çiçeklerin asitli toprak sevdiklerinden ötürü karışımla coşacaklarını ifade ediyor.

4 Toprağı besleyin

Hangi bitkilere sprey sıkacağınızı bilmiyor musunuz? Öyleyse topraktaki oksijen civarını yükseltmek amacıyla sirke kullanın. 400 ml sirkeyi suyla karıştırarak çiçeklerinizi sulayın.

5 Tohumların patlamasını sağlayın

Hevesle aldığınız tohumun fide durumuna gelmesini beklemek vakit alıyor. Kuşkonmaz ve bamya en zor yetişen bitkilerden.

Zor yetişen bitkileri basitçe yetiştirmek sizin elinizde. Wikihow’da yazılanlara göre tek yapmanız gereken tohumları zımpara kağıdıyla hafifçe zımparalamak. Daha sonra da bu tohumları bir geceliğine sirke, ılık su ve birkaç damla bulaşık deterjanından oluşanın karışımın içersinde bekletmek.

Bir gün bekledikten sonra tohumları ekebilirsiniz.

6 Bahçe vasıta gereçlerinizi basitçe temizleyin

Bahçenizde kullandığınız vasıta gereçler paslanmaya yüz mü tuttu? Balcony Garden Web, bu vasıta gereçlerin metal kısımlarının üzerine sprey şişesiyle sirke sıkmayı ve yıkamayı öneriyor.

7 Çömlekleriniz görülmemiş görünsün

Çömlekleri ilk aldığınızda harika görünürler. Fakat vakitle renkleri solar.

Hemen üzülmeyin. Çömlekleri, sirke ve su karışımında bekletin. Renklerinin geri yaklaştığını göreceksiniz.

8 Koparılan çiçekleri yaşama döndürün

Çiçeklerle dolu bir bahçeniz mi var? Sevdiklerinize çiçek vermeyi seviyor musunuz? Bundan en çok çiçekleri koparıldığında çıplak kalan bitkiler etkileniyorlar. Öte yandan koparılan çiçekler de bir vakit sonra soluyorlar.

İki çay kaşığı beyaz sirke ve bir çay kaşığı şekeri çiçekleri koyduğunuz vazoya ekleyin. Daha uzun vakit yaşayacaklar.

9 Hayvanları bitkilerden uzak tutmanın yolu

Komşunuz kedisi ya da köpeği var ve bitkilerinize zarar mı veriyor?

Balcony Garden Web’te yazana göre tek yapmanız gereken kullanmadığınız bezlere sirke dökmek ve bitkilerinizin yanına koymak. Bunu haftada birkaç kez tekrarlayın.

10 Sümüklü böceklerden ve başka böceklerden kurtulun

Hayvanlar sirkeden nefret etse de sirke gerçekte onlara zarar vermiyor.

Bahçenizin belli kısımlarına sprey şişesine koyduğunuz sirkeyi sıkın. Öte yandan sirkeyi direk olarak istenmeyen böceklerin üzerine sıkmak da bir çözüm. Orchard Care Lady’de yazanlara göre bu teknik işe yarıyormuş.

 

Daha evvelce bu tüyoların bazılarını duymuşsunuzdur. Fakat fazlasını duymamışsınızdır.

Ne kadarından haberderdiniz?

Bahçe işleriyle uğraşmayı seven dostlarınızla bu kolay bilgileri paylaşabilirsiniz