Hekimler ameliyat sırasında genelde yeşil ya da mavi renkli önlük giyerler. Önlüklerin bu renklerde olmasının bir amacı var. Peki, bu sebep nedir?

Ameliyat sırasında hekimler sık sık olarak kan görürler. Bu amaçla, belli bir noktaya odaklanarak kırmızı rengine karşı duyarsızlık kazanmaları olasıdır. Bu durumun önüne geçmek ve belli bir noktaya odaklanılmasından ötürü meydana gelebilecek göz yanılmalarını engellemek amacıyla ameliyat sırasında yeşil ya da mavi önlük kullanıldığı ileri sürülmektedir.

skalasında baktığımız zaman, kan rengi olan kırmızının karşı rengi yeşildir. Yeşil ve mavi birbirine yakın tonlar oldukları amacıyla, kırmızıya olan görüş kaybını engellemek amacıyla en uygun renklerdir. Uzun vakit yeşil renge bakan göz, kırmızı rengini gördüğünde daha rahat ayırt edebilir. Üstelik kırmızı renk tonları arasındaki ince farkları da daha net kavramak mümkündür.

Görme üstüne oluşturulan araştırmalarda, gözün renkleri algılamasında çevredeki nesnelerin renklerinin mühim rol oynadığı belirleme edilmiştir. İnsan gözü, çevredeki renklerin zıtlığına ya da detaylıliğine göre yanılsamaya uğramaya meyillidir.

Ameliyat sırasında kırmızı renge sık sık olarak maruz kalmanın önüne geçmek amacıyla çoğunluklu olarak yeşil ve mavi tonlarında önlük kullanılır. Böylece görüş tazelenir ve gözün yanılsamaya uğramasının önüne geçilmiş olur. Fakat bugünümüzde çok detaylı renklerde ameliyat önlükleri bulunmaktadır. Ameliyat önlüklerinin rengi konusu ile ilgili net bir kural yoktur.