Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan oluşan ve meydana gelen, toprakta, bitkilerde hem de bedenimizde tespit edilen natural oluşumlu bir mineraldir.

Bulaşık deterjanı, leke çıkarıcı yapımı günümüzde betona katılarak daha sağlam betonlar dahi yapılabilen, daha pek çok nedenle kullanılabilir. Bugün sizlere boraksın kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Boraks ilk olarak 4,000 sene evvel İran’da keşfedildi ve o günden beri hala bu mineral çıkarılmakta ve kullanılmaktadır. Boraks kristalleri dağlarda suların bir araya getirmesiyle birleşir ve suyun buharlaşması neticesi oluşurlar. Suyun buharlaşması ile boraks kristalleri konsantre duruma gelerek sertleşir. Boraks sıcak suya koyulduğunda su moleküllerini hidrojen perokside çevirerek, ağartıcı tesir göstermesine ne amaçla olur. Bor minerali ortamında de iz miktarda borak bulunmaktadır.

Boraks fiyatı nedir?

2018 yılları ile 1 kg boraks fiyasada yaklaşık olarak 5,00 tl ile 10,00 tl arasındadır.

Boraks nerede satılır?

Boraksı aktarlardan, eczanelerden satın alabilirsiniz.

Boraks nerelerde kullanılır?

Duş ve küvetleri temizler ve seramikleri parlatıcı özelliğe sahiptir.

Islak bir bez ya da süngere boraks serpin, küvet ve duşu yada seramikleri ovun. İşiniz bittiğinde, su ile bu yüzeyleri iyice durulayın.

Fırça ve taraklarınızı temizler

Banyo lavabosunun ya da mutfak lavabosunun giderini kapatıp, ılık suyla doldurun, içerine 4 yemek kaşığı boraks ve biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Durulamadan 30 dakika süresince tarak ve fırçalarınızı bu suda bekletin. Daha sonra su ile durulayın. Uyguladıktan sonra temizliğine gözlerinize inanamayacaksınız.

Tuvaletleri temizler

Boraksı tuvalet hijyenikliğinde kullanmak amacıyla bir su bardağı boraksı klozetteki suya döküp, bir gece bekletin. Ertesi gün bu suyu kullanarak fırçayla tuvaletlerinizi ovun. Sanki çamaşır suyu kadar etkili sağlıklı temizliğine inanamayacaksınız

Tuvalet tıkanıklığını açar

Pompayla klozetteki suyun giderine bastırıp, olası olduğunca tuvaletin suyunu alın ve klozetin içerisine yarım su bardağı boraks dökün. En az 10 dk bekletin, üstüne 2 su bardağı kaynar su döküp 5-10 dk. sonra sifonu çekin. Tuvaletiniz tıkandığında tekrarlayın. Bu yöntemle tıkanıklara son vermiş olacaksınız.

Giderleri açar temizler

Huni kullanarak yarım su bardağı boraksı gidere dökün, üstüne yavaş, yavaş 2 su bardağı kaynar su ekleyin. En az 10 dk bekletin, sıcak su ile yıkayın. Tamamen giderinizin açıldığına şahit olacaksınız.

Lavabo ve tezgahları temizliğinde kullanılabilir

1 yemek kaşığı boraks ve 2 yemek kaşığı sirkeyi sprey şişesinde karıştırın ve içerisine sıcak su katıp, biraz bulaşık deterjanı ekleyin. Çok hedefli temizleyiciniz hazırdır.

Buzdolabınızı temizleyebilirsiniz

Çok hedefli temizleyici, buzdolabının dışında kullanılabilir. Buzdolabında besin dökülen yerlerin hijyenikliği amacıyla bir litre (4 su bardağı eder) ılık su başına bir çorba kaşığı boraks ekleyin ve bu yerleri bu karışım ile silin koku ve hijyen kokan bir buzdolabına artık sahipsiniz.

Küfleri yok edebilirsiniz

1 su bardağı boraks ve 4 su bardağı suyu sprey şişesine dökün. Küf üstüne sıkın ve birkaç saat bekleyin, iyice durulayın ve küflerin yok olduğunu göreceksiniz.

Bulaşıkları yıkayabilirsiniz

1 çorba kaşığı boraksı 1 çorba kaşığı ince rendelenmiş sabunla karıştırın ve 2 su bardağı kaynamış su ekleyip iyice çırpın. Soğumasını bekleyin ve ev yapımı bulaşık deterjanı olarak kullanabilirsiniz.

Dökme Demir tencere ve tavalarınızı temizlebilirsiniz

1 tatlı kaşığı boraks, 1 tatlı kaşığı tuzu karıştırın tencere yada tava üzerine serpin ve fırçalayın, tertemiz tava ve tencerelere sahip olacaksınız.

Pas çıkartıcı olarak kullanabilirsiniz

Eşit miktarda limon suyu ile boraksı karıştırın pas üstüne döküp en az 30 dk bekletin. Sonra silerek temizleyin. Tüm pasların yok olduğunu göreceksiniz.

Yerleri temizleyebilirsiniz

4 yemek kaşığı boraks ile yarım su bardağı sirkeyi bir kovada karıştırın, sıcak suyla doldurun ve biraz bulaşık deterjanı katın. Bu solüsyonla zemini paspaslayın ve sonuçlarını görün!

Yapışkan lekelerden kurtulun

Yarım su bardağı boraksla 4 yemek kaşığı su karışımını, sakız, katran, yağ ve başka yapışkan lekeleri fırçalamak amacıyla kullanabilirsiniz.

Çamaşır lekelerini çıkarın

1 yemek kaşığı boraksı 2 yemek kaşığı suyla karıştırın ve leke üstüne serpin. 30 dk. bekletin, çitileyin ve sonra her vakitte gibi yıkayın.

Halı lekelerini çıkartın

Yarım su bardağı boraksı 2 su bardağı ılık suyla karıştırın, karışımı süngerle lekeyi silmek amacıyla kullanın. İyice fırçalayın, 30 dk bekletin bölgeyi süpürgeyle çekin ve kurumaya bırakın.

Halınızdaki kötü kokuları yok edin!

Eşit miktarda karbonatla boraksı karıştırın halınızın üstüne serpin. 30 dk bekletin ve süpürgeyle çekin, kokuyu ortadan kaldıracaktır.

Kumaşlardaki kötü kokulardan kurtulmak amacıyla kullanılabilir

Yarım su bardağı boraksı 1 su bardağı suyla karıştırıp sprey şişesine dökün. Elde edilen çözeltiyi, perde, kanepe vs. amacıyla kullanabilirsiniz.

Yatağınızı temizleyebilirsiniz

Yataktaki kokuyu ve lekeleri gidermek amacıyla yukarıdaki halı amacıyla kullandığınız tekniği deneyebilirsiniz. Daha iyi kokması amacıyla birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

Çöp kutunuzu dezenfekte etmek için kullanılır

Çöp kutunuzu su ve yarım su bardağı boraks ile doldurun, karıştırın, 30 dk bekletin, durulayın ve kurulayın. Sonra içerisine biraz daha boraks serpin antibakteriyel tertemiz bir çöp kususuna sahip oldunuz diyebilirsiniz.

Ev baskını karınca kolonilerini yok etmek için kullanılır

Eşit parçaya boraks ve şekeri karıştırın, karıncaları görüldüğü her yere serpin. Bunları yediklerinde ölürler ve koloniye taşıdıklarında hepsini etkiler.

Hamam böceğinden kurtulun

Hamam böceği, tahtakuruları ve pirelerden kurtulmak amacıyla eşit miktarda boraksla şekeri karıştırıp böceklerin gezdiği yerlere serpin böceklerden eser kalmayacaktır.

Farelere çözüm

Farelerin geçtiği yerlere boraks serpin, ilaveten fare zehirine boraks da katabilirsiniz.

Mobilya hijyeni

8 sıcak suya yarım yemek kaşığı boraks, yarım yemek kaşığı bulaşık deterjanı katıp karıştırın, bununla mobilyalarınızı silebilirsiniz.

Ayak kokusu gidermek için kullanabilirsiniz

Ayakkabılarınızın içerisine birer çay kaşığı kadar koyun ve ayakkabınızı çorabınızla birlikte giyin hem ayakkabınız kokmayacak hem ayaklarda oluşan bakterileri yok etmiş olacaksınız.

Kozmetik Ürünlerde Boraks Neden Kullanılır?

Boraks kozmetik mamüllerin, losyonların ve kremlerin kıvamını yükseltmek hedefi ile kullanılmaktadır. Karıştırıldığı üründe emülgatör vazifiyeti gören boraks, fazlalıkla aşındırıcı ve temizleyici el sabunlarında kullanılır. Boraks, alkali tabiatı gereği kusursuz bir temizleyicidir. Boraksın faydaları da mevcuttur. Kozmetik üreticileri, bakteri ve ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırmak, ciltteki yağı azaltmak ve sivilce oluşumunu önleyecek bir peeling temizlik kremi üretmek amacıyla boraksa gereksinim duyarlar. Birçok soğuk kremi ve exfoliants’larda boraks kullanılmasının başlıca ne amaçlalerinden birisi budur.

Boraks Zararları Var mı?

Boraks düşük konsantrasyonlarda, genelde deri üstünde tüketimi güvenilir olarak kabul edilir. Ancak boraks sahibi olan mamüller etiketlerinde kullanımdan sonra kesinlikle el ya da yüzlerinizin iyice durulanması hususu ile ilgili ikaz bulundururlar.

Boraks zararlarından biride seyrek durumlarda, alkalilik düzeyini artırdığı amacıyla cilt tahrişine ne amaçla olabilmesidir. Boraks sahibi olan mamüllerin aşırı tüketimi toksik tesirlere ne amaçla olabilir. Aynı vakitte cildi titiz olan ve alerjiye yatkın olanların boraks sahibi olan mamülleri kullanmamaları gerekir. Boraks alerji ile beraber iritasyona da ne amaçla olabilir.
Boraks erkeklerin sperm sayısında azaltıcı tesir göstermesi ne amaçlai ile ABD’de yasaklanan bir maddedir. Ancak ülkemizde bu hususta rastgele bir yasak söz hususu değil. Bu sebeple boraks hususu ile ilgili şuurlu olmamız boraksın zararlarından en az şekilde tesirlenmemizi sağlar.

Boraks birtakım paketlenmiş besinlerde yasa dışı bir şekilde koruyucu madde olarak kullanılabilmektedir. Hazır erişte, köfte ve havyar gibi mamüller bunlardan birkaçıdır. Kısa süreli boraksa maruz kalmak kansere neden olmasa da 5-10 sene ardından kozmetik tüketimi neticesi karaciğer kanserine sebep olabilmektedir.
Boraks sahibi olan bir ürün kullanıyorsanız, çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde muhafaza ediniz. Hamile bayanlar boraks sahibi olan kozmetik mamüllerden muhakkak uzak durmalılar.

Boraks Monakül

Boraks Yutulursa Ne Olur?
İnsanlar tarafından boraks yenmesi ya da içilmesi ciddi bir hal olan borik asit zehirlenmesine yol açabilir. Hem de bir maddeye yine, yine maruz kalmanız da süreğen bir zehirlenmeyi tetikleyebilir. Zehirlenme bulguları arasında mavi ve yeşil renkte kusma, deride kızarıklık ve deri döküntüsü görülmesidir. Hem de mümkün başka bulgular de ateş ve deride kabarcıklar oluşmasıdır. Bu tarz etkiler görüldüğünde hekiminize başvurmayı unutmayın.

Slim yapımı için Boraks

Slim İçin Boraks Kullanılması
Son dönemde yeni bir çılgınlık olarak meydana çıkan slime yapımında boraks kullanılmaktadır. Boraks çok solunduğu vakit akciğer problemlerine ve hem de gelişen dönemlerde akciğer kanserine sebep olabilmektedir. Bu ne sebeple slime zararlı mıdır diye sormadan evvel slime boraks kullanılmadan nasıl yapılır bunu öğrenmekte yarar var.

Boraks hakkında

Güvelik Önlemleri
Boraks bir takım antiseptikler, toz ilaçlar, cam tozları, cilt losyonları, boyalar, böcek ilaçları ve fotoğrafçılıkta sarfedilen mesleklerde kullanılan kimyasallarda bulunur. Boraks sahibi olan ürünleri çocuklarınızın ya da evcil hayvanlarınızın ulaşamayacağı yerlerde saklamaya özen gösterin. Eğer hata sonucu boraks yuttuysanız ya da çocuğunuz ve evcil hayvanınızın boraks yuttuğundan şüpheleniyorsanız hemen tıbbi yardım alın. Zehirlenmeye ne amaçla olabilecek olan maddeyi hastaneye yanınızda götürmeyi unutmayın.

Sonuç olarak boraks cilde sürülür mü sorusunun cevabı; şayet dikkatli bir şekilde yapıt miktarda kullanırsanız evet, ancak aşırı kullanmanız neticesinde boraks zararları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Boraks ile alakalı konular internetten derlenip alınmıştır. Deneyimleriniz ve kullanımız sonuçunda oluşacak etkilerden sitemiz kesinlikle sorumlu tutulmaz.