Ana Sayfa Sağlık 19 Haziran 2017 584 Görüntüleme

İrlandalı Araştırmacılar Yeni Bir Organ Buldular!

İrlanda’da oluşturulan bir araştırma, insan bedeninde yeni bir organın varlığını meydana çıkardı. Peki, bu organ ne işe yarıyor?

İrlanda’daki Limerick Üniversite Hastanesi’nde oluşturulan bir araştırma, insan bedeninde yeni bir organ bulunduğunu meydana çıkardı. Daha evvel bir organ olarak tanımlanmayan mezenter adlı cismin, gerçekte bir organ bulunduğu belirlendi. İrlandalı doktorlar, anatomik olarak tanımladıkları bu yapının ne işe yaradığını araştırıyor.
Araştırmacılar, sindirim sistemimizde görünür durumda olan bu organın değişik bir yapıda bulunduğunu ve diğer bir fonksiyonu bulunduğunu keşfettiler. Farklı yapıda olan yeni organ bilim literatürüne geçti. yeni-organ-mezenterYeni organın yapısı bilinse de, şimdilik fonksiyonu tam olarak anlaşılamadı. Karın ve sindirim sistemi üstüne yapılacak araştırmalar, organ ile ilgili bilgimizi arttıracak. Yeni organ mezenter, incebağırsakları karın duvarına bağlayan bir kıvrım şeklinde.

Mezenter olarak tanınan yeni organın, daha evvel sindirim sistemimizde var bulunduğu ve birkaç değişik yapıdan oluştuğu düşünülüyordu. Fakat bu yapıların parçalı görünmelerine rağmen, bir anlamda ortak bilince sahip tek bir organ bulunduğu keşfedildi.

Araştırma ekibinin başındaki isim James Coffey, “Şimdilik bu yapıyı bir organ olarak tanımlayarak anatomik yapısı ile ilgili değişik bir bakış açısına sahip olduk. Şimdi sırada fonksiyonu var. Bu bilimde tamamiyle yeni bir perspektif” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Doğum günü pastası | Pasta Siparişi