Obezitenin Yol Açtığı sağlık Problemleri

Obezitenin Yol Açtığı sağlık Problemleri

Obezitenin Yol Açtığı sağlık Problemleri

Beslenme canlıların en önemli fizyolojik ihtiyacıdır ve doğumdan ölüme kadar devam etmektedir. İnsanın sağlıklı bir şekilde yaşamını devam ettirebilmesi için düzenli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Düzenli beslenme ise bireyin gün içersindeki harcadığı enerji kadar besin tüketmesidir. Tüketilen gıda daha fazla olduğunda bu fazla kilo ve şişmanlık olarak kişiye geri dönmektedir.

Son yıllarda bireylerin çok fazla kilo alması ve çok az hareket etmesinden dolayı obezite hastalığı ilerleme kaydetmiştir. Aşırı kiloluluk hem bireyin hareketlerini ve sosyal yaşamını etkilemek de hem de birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Dünyada ortalama olarak 3 milyon insan her yıl fazla aşırı kiloluluğun yol açtığı sıhhat problemleri yüzünden hayatını kaybetmektedir. Obezitenin niçin olduğu hastalıklardan bazıları Hipertansiyon, Kroner arter hastalığı, diyabet, kalp yetmezliği, kısırlık, uyku problemleri ve depresyon, aşırı tüylenme, solunum problemleri, Polikistik over sendromu, kolesterol, kalın bağırsak ve meme kanseri riski, gut hastalığı, şeker hastalığı sayılabilir. Özellikle kalp ve damar hastalıklarında büyük bir tesiri olan obezite kalp krizine neden olabilmektedir.

Şişman kadınların daha az hareket etmelerinden ve fazla yağ tabakalarının bulunmasından dolayı doğumları daha zor gerçekleşmektedir. Tüm bu sağlık problemlerinin haricinde fazla kilolar en büyük zararı bireyin psikolojisine vermektedir. Fazla kilolarından şikâyetçi olan bireylerde öz güven eksikliği, çevreden uzaklaşma ve içine kapanma, yiyecek yeme problemleri obeziteli hastalarda en sık görülen rahatsızlıklardır.