Yöneticilerin En Sık söylemiş olduğu 6 yalan!

Yöneticilerin En Sık söylemiş olduğu 6 yalan!

Yöneticilerin En Sık söylemiş olduğu 6 yalan!

Asılsız söylemek iş hayatında varolan bir olgu. Çoğumuz farklı gerekçeler ile bazı zamanlarda yalana başvuruyoruz veya yalana maruz kalıyoruz. İş yaşamında zor bir durumdan kaçmak için, vereceğimiz daha iyi bir cevap olmadığı için, şirket içi vakaların gizliliği için veya günü kurtarmak için asılsız söylüyoruz.

Yapılan araştırmalar göre yöneticilerin en sık gerçek dışı söyledikleri konular; şirketin içinde bulunduğu finansal krizler, küçülme kararları, organizasyonel değişiklikler, yönetim değişiklikleri ve ücret mevzuları. Peki yöneticinizin size gerçek dışı söylediğini nasıl anlarsınız? İşte size yöneticilerin kurduğu cümleler ve aslına bakarsak bu cümlelerin gerçekten neyi ifade ettikleri:

Bu Geçici Bir durum

Bu cümle genelde şirketlerin değişim süreçlerinde söyleniş edilir. Meydana getirilen radikal değişiklikler öncelikle geçici olarak adlandırılır. Bu durumun hakikaten geçici olup olmadığı ise maalesef belli değildir yada bu durum daha çalışanlamış olur ile paylaşılmıyordur.

Bilmiyorum

Bilmiyorum aslında biliyorum demektir. Bir tek o an bu konuyu size söylemek istememişlerdir. Bunun sebebi hemen hemen duyuru yapılmamış olması veya oluşacak olan motivasyon kaybı olabilir.

Bu mevzuda Elim Kolum Bağlı

Yöneticiler, çalışanlamış olurına söz verdiklerinde ve tutamadıklarında suçu başka bir yere atarlar. Ellerinden geleni yapmalarına rağmen sonucun istedikleri gibi olmamasını başkalarına bağlarlar. Örneğin vaad edilen maaş zammınız gerçekleşmediğinde, bu durumun kendilerinden kaynaklanmadığını söyleme eğiliminde olurlar.

Üzerinde Çalışıyoruz

Yöneticinize bir iş/proje hakkında sual sorduğunuzda ‘üzerinde çalışıyoruz’ şeklinde bir cevap alırsanız aslen ‘haberim var, bir şeyler yapmamız lazım evet ama vakitım yok, daha bir aksiyon almadım demek istiyordur.

Şirket Politikası Bu Şekilde

Bu yanıt da aslına bakarsak aşina olduğumuz bir yanıt. Her şirketin kendi kuralları vardır. Kurumlar çalışanlarını her ne kadar yaratıcı olma konusunda teşvik etse de mevzu mali durumlara ulaşınca şirket politikası devreye girer.

Tatilinizin hazzını çıkarın

Tatile çıkmadan önce olmayacağınız süre için ekstra çalışmanız gerekir. Döndükten sonra da birikmiş işler ne olursa olsun olur. Doğrusu hem tatil öncesi aynı zamanda hemen sonra sizi yoğun birkaç hafta bekliyor. Ayrıca tatil esnasında patronu veya iş arkadaşları tarafınca aranan insanların sayısı hiç de azca değil. Teknolojinin imkanları sayesinde tatilin hazzını çıkarmak da gerçek dışı oldu. Buna karşın yöneticileriniz tatile çıkarken size iyi dileklerini her zaman iletirler.

Sizin aklınıza yönetici yalanları olarak neler geliyor? Ne olursa olsun yorumlar kısmından paylaşın!