Ölümsüzlük mantarı ile Neler Olabiliyor

Ölümsüzlük mantarı ile Neler Olabiliyor

Ölümsüzlük mantarı ile Neler Olabiliyor

Geleneksel Çin ve Japon tıbbında 2 bin yıldan çoktur sarfedilen ölümsüzlük mantarı nelere iyi geliyor?

Reishi mantarı, geleneksel Çin ve Japon tıbbında 2 bin yıldan çoktur sarfedilen ve ölümsüzlük mantarı olarak da tanınan bir mantar türüdür.

Alternatif tıpta “ölümsüzlük mantarı” olarak da tanınan reishi mantarının kanser hastalıklarına ve ebola virüsüne karşı koruyucu özelliği bulunuyor. Odunsu yapıya sahip olan bu mantar türünün hazmı olası olmadığı amacıyla direkt olarak tüketilemez. Tadı da acı ve buruk bulunduğu amacıyla genelde taze olarak ya da kurutularak toz durumuna getirilir. Daha sonra suda çözdürülerek, bünyesindeki faydalı maddelerin suya geçmesi sağlanır.

C vitamini ile tüketilmeli

Reishi mantarına kırmızı rengini ve acı keyfini veren triterpenler (ganoderik asitler), bu mantarı özel kılmaktadır. Hem de bünyesinde germanyum, lanostan, sterol, adenosin, canthaxanthin, pantothenic asit, lucidenik ve lineloik asitler gibi bioaktif maddeler de bulunur. Taze sebze ve meyve gibi C vitamini yönünden varlıklı gıdalarla beraber tüketilmelidir. Böylece ölümsüzlük mantarının vücuttaki emilimi daha basit olmaktadır.

Yapılan araştırmalar, sıhhatli ve uzun bir hayat sürmek amacıyla reishi mantarının koruyucu olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren ölümsüzlük mantarı, yüksek tansiyon, kolesterol, diyabet gibi problemlerle savaşmaya yardımcı olur. Kan dolaşımını düzenler ve kalp-damar hastalıklarına karşı korur. Zararlı toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olan reishi mantarı, meme, prostat, akciğer kanseri başta olmak üzere kanser çeşitlerine karşı koruyucu tesire sahiptir.

Cilt amacıyla birebir

Reishi mantarı cilde de çok iyi gelmektedir. Kandaki oksijen miktarının yükselmesine yardımcı olan mantar, böylelikle cilt üstünde de iyileştirici tesirler gösterir. Anti-aging tesir göstererek hücreleri yeniler. Düzenli kullanıldığında stresi azaltır ve uykuyu düzene sokar.

Reishi mantarı, genelde çay ya da katkı bulunmayan hazır sıvı ekstrakt olarak tercih edilmektedir. Çay olarak tercih edilecekse; kurutulmuş ve dilimlenmiş reishi mantarının cam kapta aşağı yukarı 2 saat kadar kaynatılıp, elde edilen çayın tesirini kaybetmemesi amacıyla de derhal içilmesi gerekir.

Kimler tüketmemeli?

Ölümsüzlük mantarı, birtakım insanlarla birkaç gün sürebilen hafif mide bulantısı, baş dönmesi, mafsal ağrısı ve deri döküntüsü gibi yan tesirler gösterebilir. Mantar alerjisi olanların, hemofili hastalarının, kanı sulandırma tesiri nedeniyle ameliyat evveli ve ardından 1 hafta süre ile kullanması önerilmez. 10 yaş altındaki çocuklar, hamile ve bebeklerini emziren kadınlar hekimlerinin bilgi kapasitesi dahilinde kullanmalıdır.