İnsanlar öfkelenince ne amaçla bağırırlar?

İnsanlar öfkelenince ne amaçla bağırırlar?

İnsanlar öfkelenince ne amaçla bağırırlar?

Öfkelenince ne amaçla bağırırız? Hintli bir ermiş tarafından cevaplanmıştır

Yaşlı bir ermiş öğrencileri ile gezinirken ırmak kenarında birbirlerine hiddet içersinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “insanlar ne amaçla birbirlerine hiddet ile bağırırlar?” diye sormuş. Öğrencilerden biri “zira sükûnetimizi kaybederiz” deyince ermiş “ama hiddetlendiğimiz insan yanı başımızdayken ne amaçla  bağırırız? O şahsa söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız?” diye yine sormuş.

Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: “İki insan birbirine hiddetlendiği vakit, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak uzaklıkden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek amacıyla bağırmak mecburiyetinde kalırlar. Ne kadar çok hiddetlenirlerse, arada açılan uzaklığı kapatabilmek amacıyla o kadar çok bağırmaları lüzum eder.”

“Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, zira kalpleri birbirine yakındır, arada uzaklık da yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan birbirini daha da çok severse ne olur? Artık konuşmazlar, yalnızca fısıldaşırlar zira kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir vakit sonra konuşmalarına bile lüzum kalmaz, yalnızca birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı bu tür bir şeydir.”

Daha sonra ermiş öğrencilerine bakarak şu şekilde devam etmiş: “Bu amaçla tartıştığınız vakit kalplerinizin arasına uzaklık girmesine izin vermeyin. Aranıza uzaklık koyacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde uzaklıkların arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.”