Galaksiler kendi kendisine neden yok oluyor!

Galaksiler kendi kendisine neden yok oluyor!

Galaksiler kendi kendisine neden yok oluyor!

Yapılan bir incelemeye göre, birtakım galaksiler sebebi bilinmeyen bir olaydan ötürü yok oluyor.

International Centre for Radio Astronomy Research’ün incelemesine göre, birtakım galaksiler sebebi bilinmeyen bir olaydan ötürü evrende yok oluyor. Bilim dünyası, şimdi bu araştırmayı tartışıyor.

Araştırma sonuçlarına göre hazırlanan makalede, evrende binlerce galaksinin yok bulunduğu belirtildi. Bu durumun sebebine dair bir bilgi ise bulunmuyor.

Kurumun 11 bin galaksiyi inceleyerek yaptığı çalışmaya göre, galaksilerin üzerlerinde meydana gelen baskı neticesi bütün gazlar ortadan kayboluyor ve sistemler soğuyarak yok oluyor.

galaksiler1Ekip adına açıklamalarda tespit edilen Toby Brown şimdilik sebebini saptayamadıkları bir vakanın bu galaksilerdeki gazlara resmen süpürdüğünü ve bu vakanın söz hususu galaksilerin yok olmasına niçin bulunduğunu söyledi.

Galaksi nedir?

Galaksi ya da gök ada, kütle çekimi kuvvetiyle birbirine bağlı yıldızlar, yıldızlararası gaz, toz ve plazmanın ortaya getirdiği yıldızlararası maddelerden meydana gelen sistemdir. Hem de galaksiler içersinde karanlık maddeler de bulunur. Galaksiler çoğunluklu olarak 10 milyon ile bir trilyon arasında yıldız içerirler. Galaksi içersinde bütün yıldızlar, o galaksinin kütle merkezinin eksenindeki yörüngede dönerler. Tarihsel olarak galaksiler gözle görülen şekillerine göre sınıflanmışlardır.